Warsztaty „Ja i młodzież w środowisku cyfrowym”

Warsztat „Ja i młodzież w cyfrowym świecie”

 

Działasz w organizacji młodzieżowej lub prowadzisz zajęcia dla młodzieży? Widzisz, że dla młodych media cyfrowe są bardzo ważne, ale nie zawsze wiedzą, jak z nich korzystać? Chcesz podnosić własne kompetencje  w tym zakresie? Przyjdź na warsztat „Ja i młodzież w cyfrowym świecie” poświęcony Europejskiemu Standardowi Edukacji Medialnej.

 

Pojawienie się mediów cyfrowych kompletnie zmieniło sposób w jaki młodzi ludzie żyją, komunikują się, uczą, pracują i odpoczywają. Często błędnie zakłada się, że młodzież posiada wysokie kompetencje korzystania z mediów. Tymczasem wiele badań potwierdza, że choć większość młodych osób jest cały czas on-line, podstawowy cel korzystania z sieci to bierny odbiór, np. przeglądanie bieżących wydarzeń, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, kontakt ze znajomymi i rodziną. Jedynie znikomy procent użytkowników sieci wykorzystuje ją do twórczego działania, np. tworzenia muzyki, filmów, prowadzenia własnego bloga czy strony internetowej. Jednocześnie samo nabywanie kompetencji medialnych i cyfrowych pozwalających na krytyczny odbiór treści, kreowanie własnego wizerunku w sieci, kreatywne wykorzystanie możliwości, jakie daje internet i nowe technologie, nie jest prowadzone w żaden usystematyzowany sposób. Większość badanych nastolatków na pytanie, kto cię nauczył korzystać z internetu, odpowiada: sam się nauczyłem.

Organizacje i instytucje prowadzące formalne i nieformalne zajęcia dla młodzieży mogą odegrać ogromną rolę w podnoszeniu kompetencji cyfrowych młodych ludzi, tak potrzebnych w szkole, pracy i życiu społecznym. Właśnie dla nich powstał EMELS – Europejski Standard Edukacji Medialnej, który pomaga ocenić kompetencje medialne i zaplanować działania w tym obszarze.

W czasie warsztatu:

  • dowiesz się, czym jest Europejski Standard Edukacji Medialnej i jak go wykorzystywać w swojej pracy
  • poznasz zasoby edukacyjne i dobre praktyki opracowane w ramach projektu
  • weźmiesz udział w praktycznych ćwiczeniach rozwijających kompetencje medialne
  • porozmawiasz z innymi edukatorami o tym, jak wprowadzać edukację medialną do swoich działań

Wydarzenie organizowane w ramach przygotowań do III Kongresu Edukacji Medialnej przez Fundację Nowoczesna Polska i Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej. Pobierz dokładny program warsztatów.

  • Dla kogo?

Wydarzenie kierujemy przede wszystkim do osób pracujących z młodzieżą w organizacjach i klubach młodzieżowych, świetlicach, bibliotekach i instytucjach kultury.

  • Kiedy?

Warsztat odbędzie się w czwartek 26 kwietnia 2018 r. w godz. 13.30-17.00

  • Gdzie?

Spotkamy się w Starterze, ul. Lęborska 3b, 80-386 Gdańsk

 

Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Zgłoszenia przyjmujemy do 17 kwietnia poprzez formularz rejestracyjny. W przypadku dużej liczby zgłoszeń Fundacja zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zamknięcia rejestracji. Potwierdzenie zakwalifikowania się na warsztaty uczestnicy otrzymają do 20 kwietnia.

 

Europejski Standard Edukacji Medialnej to narzędzie przygotowane przez 7 europejskich organizacji: Fundację Nowoczesna Polska, Ariel Trust (Wielka Brytania), Mediawijs (Belgia), Fundacja Evens (Belgia), Karpos (Grecja), JFF (Niemcy), Centro Zaffiria (Włochy). Projekt dofinansowany w ramach programu Komisji Europejskiej Erasmus+.

 

Dodatkowych informacji udziela: Dorota Górecka, dorota.gorecka@nowoczesnapolska.org.pl, tel. 22 465 15 35.

 

 

Organizatorzy:

Fundacja Nowoczesna Polska

Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej

 

Projekt Współfinansowany w ramach programu

Unii Europejskiej Erasmus+.

 

 

 

Napisano w informacje i wydarzenia

Dodaj komentarz